A pillanat, mikor a szülő/k, akár szakember, akár saját felismerésük alapján szembesülnek azzal, hogy legdrágább kincsük bajban van, leírhatatlan. Sajnos a probléma felismerésétől a gyermekek ellátó rendszerbe kerüléséig nincs szabályozott út. Egy szülőnek eligazodnia ebben az útvesztőben komoly kihívást jelent. Több szülő elmondása alapján az egészségügyi dolgozók kevésbé tájékozottak más szakterületeken nyújtható ellátásokról, terápiás lehetőségekről, ezért kérdéses, hogy az egészségügyi ellátásból elkerül-e - és ha igen, akkor mikor - az érintett gyermek a pedagógiai jellegű ellátásba.

Problémás szülés, születés után közvetlenül az orvosi ellátó rendszer keretében, perinatális intenzív centrumokban (PIC) látják el a csecsemőt.

PIC: A Perinatalis Intenzív Centrum olyan intenzív osztály, ahol a születés körüli időszakban létrejött kórállapotokat, betegségeket látják el. Méhen belüli fejlődési rendellenességek, a megszületés előtti hetekben létrejött fertőzések, a szülés alatt keletkezett kórállapotok illetve a koraszülöttek ellátása történik itt.

Ezt követően kerülhet a Fejlődésneurológiai osztályra, ahol komplex orvosi diagnózis (BNO kód) felállítása után neuroterápiáját megkezdik.

Fejlődésneurológia: A fejlődésneurológiai osztály és ambulancia olyan csecsemők kivizsgálásával és terápiájával foglalkozik, akiknél a megszületés előtt, alatt vagy közvetlenül az azt követő időszakban felmerül valamilyen idegrendszert érintő probléma.

A gyermek útja az egészségügyből a tanulási képességet vizsgáló szakértői és rehabilitációs bizottságokhoz, valamint az országos szakértői és rehabilitációs bizottságokon, - mint diagnosztikus vizsgálatokat végző intézmények - keresztül vezet a pedagógiai jellegű intézményrendszerbe.

A szülőnek, ha az egészségügyből nem kap irányt a bizottságok felé, joga van vizsgálatot kérni gyermekének a területileg illetékes szakértői bizottságoktól Orvosi beutaló nem szükséges, az év során bármikor megkezdhető, illetve befejezhető. Fontos, hogy a szakértői bizottság a tizennyolc hónapnál fiatalabb gyermek szakértői véleményét a gyermek külön vizsgálata nélkül, a gyermekneurológiai szakorvos által felállított diagnosztikai vélemény és terápiás javaslat alapján is elkészítheti.

Azon gyermekek esetében, akiknél a vezető tünet nem az értelmi, pszichés,  magatartással, viselkedéssel kapcsolatos probléma áll fenn fordulhatnak közvetlenül a következő országos bizottságokhoz is:

Látásvizsgálat: https://fpsz.hu/fpsz-latasvizsgalo-gyogypedagogiai-tanacsado-korai-fejleszto-oktato-es-gondozo-tagintezmenye/

Hallásvizsgálat: https://fpsz.hu/hallasvizsgalo-gyogypedagogiai-tanacsado-korai-fejleszto-oktato-es-gondozo-tagintezmenye-orszagos-illetekesseg/

Beszédvizsgálat: https://fpsz.hu/beszedvizsgalo-gyogypedagogiai-tanacsado-korai-fejleszto-oktato-es-gondozo-tagintezmenye-orszagos-illetekesseg/

Mozgásvizsgálat: https://fpsz.hu/fpsz-szekhelyintezmenyi-szakertoi-bizottsagi-feladatellatas/